Archives

2020 Party Remise

Yuksek, Dombrance, Lucie Antunes, Macadam Crocodiles, Elias Dris, Borokov Borokov, Theodora, Scherazade, Global Network, Judah Warsky (Dj Set) …

2020

Programmation initiale (avant annulations dues au Covid-19) :
Sooo Pop (Lio, Pomme, Cléa Vincent, Fishbach, Voyou, Pi Ja Ma), Morgane Imbeaud, Yuksek, Hania Rani, Rami Khalifé, Kayser Quartet, Alex Rossi, DI#SE, Arandel (In Bach), P.R2B, SÜEÜR, El Vidocq, VideoClub, Global Network, Empirik, Glass Museum, Elias Dris, Lucie Antunes, Theodora, Miët, Soyé, Kim, Gutz and Legofski, Serpent, Macadam Crocodile, Boubacar Cissokho, Pablo Discobar, Johnny Bionic, Monolite Noir, Paloma Colombe, Jawhar, Scherazade, Tanika Charles, Catnapp, Borokov Borokov…

2019

Clara Luciani / Catastrophe / Mermonte / Michka Assayas / Oré / Blu Samu / Prieur de la Marne / 10LEC6 / Prieur de la Marne / Dj Cottron / Mischa Blanos / Niklas Paschburg / Rubin Steiner / DAMPA / SEIN /JB Dunckel / Dream Séquence / Silly Boy Blue / Born Idiot / Rendez Vous / Belako / Marble Arch / Judah Warsky / Taxi Kebab / El Vidocq / Matt Elliott & Vacarme / Leonie Pernet / Hello Polar Thing / Wellbird / HABIBI FUNK / La Fraicheur / Magnetic Ensemble / Dream Sequence / Ïtrema

2018

Calypso Valois / Lescop / Yan Wagner / Cléa Vincent / L’Impératrice / Corine / Maud Geffray Polaar Set / Naya / Adam Naas / Chien Noir / Chloé / Golan / Lubomyr Melnyk / Calling Marian / Mohamed Lamouri / Bleu Toucan / Cabaret Contemporain / AeroBrasil / Fabrizio Rat La Machina / Sahara / Pack A.D / Le Roi des Loups / Chevalrex

2017

ITREMA / ADRIEN SOLEIMAN / AGAR AGAR / AUFGANG/ BOTIBOL / CHIRON LES 3 FUSEES / COCONUT DJ SET / DAN SAN / FICTION / FRÀNÇOIS AND THE ATLAS MOUNTAINS / HOLY TWO / IL EST VILAINE / KCIDY / LA TENE / LAMBERT / LE COLISÉE / LESKA / LYSISTRATA / MALIK DJOUDI / NICOLAS MICHAUX / NOISERV / NURSERY / PALATINE / PDCKOOL ET PAL / PI JA MA / POGO CAR CRASH CONTROL / RED AXES / REQUIN CHAGRIN / RETARD MAGAZINE / ROBOT ORCHESTRA / SUPER PARQUET / THEO LAWRENCE & THE HEARTS / VANESSA WAGNER & MURCOF / VOYOV / WOODINI

2016

Chassol + Stranded horse (quartet) / Retard Magazine / Thousand / Inuït / Eugène de Rastignac / Mazarin / Team Wild / Tøma Tøma / Italian Boyfriend / Camp Claude / Rubin Steiner / Killason / Throes & the Shine / le / Ensemble Minisym / Le volume courbe vs Grimm Grimm / Moon Gogo / Drame / Stranded Horse et Boubacar Cissokho / Pain Noir / Braziliers / France / O / The World / A Side B Side / Hex Tape / Louise Roam / Rubican / Mouse Dtc / Bajram Bili / Maestro / Molécule 60°43′ Nord Live

2015

Agua Roja / Animal Fyesta / Bagarre / Baston / Benjamindaydreams / Bloum / Blutch / Buvette / Dig or Die / D-Bangerz / DBFC / Eagles Gift / Flavien Berger / Fugu Mango / Fuzeta / Gatechien / Grand Blanc / Infernal / Momus / Jain / Jeanne Added / Jessica 93 / Jumo / Kuage / La Gallera Social Club / Loup Barrow / I Me Mine / Mother of Two / Parad / Pavane / Pierre Mottron / Portier Dean / Puts Marie / Radio Elvis / Rich Aucoin et encore ! / Ropoporose / Samba de la Muerte « Extended » / Saxe Machine feat. Racecar / The Slow Sliders / Vaudou Game

2014

Acid Arab / Bantam Lyons / Be Quiet / Blind Digital Citizen / Carpenter Brut / Cliché / Dead Hippies / Dernières nouvelles de Frau Major / Dig or Die / Djela & Jean du Voyage / Epiq / Fakear / Feu ! Chatterton / Forever Pavot / Grindi Manberg / Hildebrandt / I’m not even a DJ / Jean Jean / Julianna Barwick / Kid Wise / Le Prince Miaou – Carte blanche, Le Vasco, Lidwine, Mamat & Parad / Bal pour enfants / Orval Carlos Sibelius / Paon / Peter Peter / Pethrol / Pillars et Tongues / Quatre Soleils – Cie Luc Amoros / Robbing Millions / Salut c’est cool / Samba de la Muerte / St-Lô / Thylacine / Totorro

2013

Apes & Horses / Arch Woodmann / Archiperl / Arlt / Bot’Ox / Boy & The Echo Choïr / BRNS, Broken Drop / Jean du Voyage / Cabadzi / Colours in the Street / D.D Ka Didier Dragovitch / Darko, Dominique A / Dig or Die, Don’t forget my breakfast / Face le Groupe / Fauve, Granville / Great Mountain Fire / Hildebrandt / Hugo Kant / Julie Seiller / Jupiter DJ Set / La Femme / La Fine Equipe / La Gale / La Graande Finale – Cie Volubilis / Ladylike Lily / Mai Lan / Mermonte / My Secretary / Pegase / Peter Kernel / Phoebe Jean & The Air Force / Phospho / Rich Aucoin / Robot Orhestra / Sauvage / School is cool / Smokey Joe & The Kid / Superpoze / The Luyas / Thomas Belhom / Tiny Ruins / Von Pariahs

2012

Bumpkin Island / Tricot Machine / Piano Chat / Nadéah / The Wankin Noodles / Champagne Champagne / Juvéniles / Rover / Collège / !Pneu! / Christine & The Queens / Nevchehirlian / Anna Aaron / Gièdre / Michel Cloup (Duo) / Shiko Shiko / Jesus Christ Fashion Barbe / Hyphen Hyphen / Kim Novak / Lescop / L / Erevan Tusk / Dissonant Nations / Colours in the Street / Arnaud Rebotini / Maia Vidal / Mina Tindle / Owlle